Odlazak na teren može napraviti svatko i to nije upitno! Pitanje je hoće li taj teren biti obavljen kako treba odnosno, hoće li se prilikom vršenja energetskog pregleda sakupiti dovoljno podataka ili neće. Posljedice loše obavljenog terena znaju se ozbiljno obiti o glavu i često rezultira izrazito lošim radom, značajnim produljenjem izrade. U konačnici to završava s velikim frustracijama certifikatora i nezadovoljnim klijentom, a certifikator se dovodi u poziciju da mu se poništi certifikat i u najboljem slučaju naredi ponavljanje rada. Stoga smo odlučili podijeliti s Vama naša iskustva vršenja energetskog pregleda manjih građevina jer možda će baš Vama odgovarati „naš“ način vršenja energetskog pregleda. Pa da ne duljimo:

Terenski dio posla možemo podijeliti u tri koraka:

  • Priprema za teren
  • Vršenje energetskog pregleda
  • Završne radnje

Pripreme za vršenje energetskog pregleda

Svaka priprema za izlazak na teren uključuje razgovor s Vašim klijentom. U tom razgovoru potrebno je obavijestiti klijenta o potrebnoj dokumentaciji koju bi trebao sakupiti te saznati određene informacije koje će Vam olakšati provedbu pregleda te izradu certifikata i izvješća. Dokumentacija se svodi na projektnu dokumentaciju i podatke o potrošnji. Na obje stavke redovito ćete primati odgovore je li to „zaista potrebno“ i nemam. No ne treba paničariti jer obje stavke možemo nadoknaditi. Projektnu dokumentaciju koje nema kompenzirat ćete mjerenjima na terenu,  a nedostatak podataka o slojevima i građevnim dijelovima upotrebom karakterističnih slojeva i građevnih dijelova definiranim u važećoj metodologiji.  Podatke o potrošnji energenata i vode možete dobiti direktno od opskrbljivača ako ih Vaš klijent zatraži. Detaljne upute za dobivanje očitanja potrošnje možete pogledati na sljedećem LINKU. Poanta je da slijedeći napisane upute na priloženom LINKU, uz minimalni utrošak vremena (max 20 min), možete doći do očitanja stvarne potrošnje.

Vršenje energetskog pregleda

Popis strojarskih i električnih trošila

Cilj: Omogućiti da se dobije jasan dojam o objektu i trošilima fotografiranjem uređaja.

Kada se vrši pregled, tada je po našem iskustvu poželjno uslikati svako trošilo. Prilikom slikanja potrebno je paziti na sljedeći princip:

1. Slikati ulaz u objekt

2. Slikati ulaz u prostoriju

3. Slikati sva trošila u prostoriji

4. Ponavljati korake 2 i 3 za sve prostorije i trošila u objektu

Za sva trošila slikati pločicu s tehničkim podacima ako je pločica dostupna. Budući da se često pojavljuje mjera zamjene kotla i na postojećem izvoru topline nema jasne pločice, potrebno je na bilo koji način saznati tehničke karakteristike kako bi morali što manje pretpostavljati. Ako je dostupno, saznati režim grijanja (izlaznu temperaturu iz izvora topline – kotla – za grijanje i PTV).

Radijatore obavezno slikati da se vide cijeli te napraviti slike s metrom gdje se vidi širina, visina i debljina radijatora. Na takav način se lako određuje snaga radijatora u određenom temperaturnom režimu.

 

Prednost 1: Ovako uslikan teren omogućuje laganu rekonstrukciju podataka budući da slike slijede tijek pregleda što je presudno kada radite veliku količinu projekata odjednom jer se lako mogu pomiješati različiti objekti.

Prednosti 2: Ovo je po našem iskustvu najtočniji i najbrži način dokumentiranja trošila iz kojeg se može pisati iznimno kvalitetno izvješće.

Prednost 3: Slike su bitne i kada Vam budu vršili kontrolu certifikata i izvješća jer će i kontrolori imati jasan dojam o objektu,a time će imati i pozitivan dojam o Vašem pristupu poslu.

Arhitektonsko-građevinski dio

Cilj: Na terenu dobro pripremiti površine za unos arhitekture/građevine kako bi se u uredu obrada podataka svela na obradu i unos podataka u računalni program:

Podaci koji su važni za prikupiti:

  • Položaj kuće u prostoru prema stranama svijeta.
  • Površine zidova i otvora prema stranama svijeta  te pri tome paziti koji zidovi/otvori su prema van, a koji su prema negrijanim prostorijama.
  • Utvrditi slojeve zidova.

Najbolje je skicirati tlocrt kuće, laserskim metrom odrediti vanjske i unutarnje dimenzije objekta, debljine zidova te koji zid gleda prema grijanom,  a koji prema negrijanom (paziti na negrijane hodnike!).  Ako su nacrti dostupni, oni nek Vam služe isključivo za kontrolu jer puno češći je slučaj da nacrti NE odgovaraju stvarnom stanju nego da odgovaraju!

Moguće negrijane prostorije: podrum, tavan, hodnik, spremište…

Podovi: utvrditi postoji li podrum ili ne te je li grijan ili ne. Ako ne postoji, utvrditi slojeve poda. Ako postoji, tada je potrebno u podrumu izmjeriti visinu zida do razine zemlje i visinu zida iznad razine zemlje te utvrditi slojeve zidova i poda podruma.

Stropovi/krovovi: Obavezno utvrditi kakav je krov jer u određenim slučajevima negrijani tavan se računa  kao vanjski prostor (slika obavezna!), a to određuje hoće li se gledati kao strop prema negrijanom ili strop prema van. Utvrditi slojeve stropa.

Prozori: Uslikati prozore. Izmjeriti dimenzije prozora laserskim metrom.  Naznačiti strane svijeta prozora.

Prednost 1: Pripremljene veličine iznimno brzo se obrađuju u uredu i skraćuje se izračun za više od pola vremena.

Prednost 2: U slučaju kontrole, papir s terena na kojem je skica objekta daje profesionalni dojam kontrolorima o Vašem pristupu radu.

Završne radnje

Kad ste došli sa terena organizirajte prikupljene podatke kako bi izbjegli nepotrebno gubljenje vremena na pronalazak istih. Slike snimite na računalo, skenirajte papir sa skicom objekta i snimite ga… znate o čemu govorim – sve ono što nam se ne da raditi nakon terena!

Za sada toliko od nas! Ako imate kakvih prijedloga, pitanja, pokuda ili pohvala, slobodno nam se obratite na: info@thoriumsoftware.eu

Srdačan pozdrav,

Thoriumovci 😉

.