U ovom blogu ćemo se osvrnuti na vodu, stavke na računu za vodu i često nepravedno zanemarenu mjeru energetske učinkovitosti u sustavima gdje se voda obračunava prema broju prijavljenih osoba. Mjeru ćemo napraviti za stvarni slučaj zgrade. No krenimo redom

Sustav vodoopskrbe u RH je organiziran prema vodovodnim područjima. Stoga kad obrađujemo potrošnju vode trebamo biti svjesni da primjerice u Zagrebu vodoopskrbu vrši VIO d.o.o., u Osijeku VODOVOD-OSIJEK d.o.o. (različite tvrtke!) itd. Upravo ovakve tvrtke su nam polazište za analizu troškova vode jer svaka od njih ima svoje cijene za određenu uslugu.

Koje su stavke na računu za vodu?

U nastavku smo na slici prikazali stražnju stranu računa za vodu na kojoj je tablica s svim stavkama koje plaćamo kad plaćamo vodu:

Na slici iznad navedena je struktura cijene 1m3 vode. Dio njih je oporeziv (usluga) stopom poreza od 13% a dio njih nije oporeziv (naknade). U nastavku je dana podjela na oporezive i neoporezive stavke.

Oporezive stavke (usluge) (PDV=13%):

  • Usluga opskrbe pitkom vodom (4,68 kn/m3)
  • Usluga odvodnje otpadnih voda (1 kn/m3)
  • Usluga pročišćavanja (1,28 kn/m3)
  • Fiksni dio cijene (16,74 kn/mjesečno)

Neoporezive stavke (naknade) (PDV=0%):

  1. Naknada za korištenje voda (2,85 kn/m3)
  2. Naknada za zaštitu voda (0,405 kn/m3)
  3. Naknade za razvoj voda (0,30 kn/m3)
  4. Naknada za razvoj odvodnja (0,70 kn/m3)
  5. Naknada za razvoj pročišćavanja (3,70 kn/m3)

Što znači ako stavke grupiramo u oporezive i neoporezive stavke tada dobivamo:

  • Oporezive stavke koje se obračunavaju po m3 potrošnje (usluga) -> cijena= 6,96 kn/m3 (+13 % PDV)
  • Neoporezive stavke koje se obračunavaju po m3 potrošnje (naknade) -> cijena=7,955 kn/m3
  • Fiksni dio cijene -> cijena=16,74 kn (+13% PDV)

*navedene cijene vrijede za Grad Zagreb, kućanstva, na datum 6.05.2016.

 

U nastavku smo grafički prikazali udjele pojedinih stavki računa za vodu (1 m3) bez fiksnog dijela:

Slika 1 Udjeli pojedinih stavki računa za vodu (1 m3) bez fiksnog dijela

Izvor: vio.hr

Na narednom grafikonu smo prikazali postotni udio oporezivih (usluge!) i neoporezivih stavki (naknade!):

Slika 2 Udjeli pojedinih stavki računa za vodu (1 m3) bez fiksnog dijela

Izvor: vio.hr

 

Uvidom u gornji grafikon vidimo da usluga (ono što stvarno koristimo!) čini 50% ukupne cijene 1m3 vode a da razne naknade čine drugih 50% ukupne cijene 1m3 vode. Prikazani udjeli su za cijene vodoopskrbe u Gradu Zagrebu. Na drugim vodoopskrbnim područjima udjeli će biti drugačiji budući da svako vodoopskrbno područne neovisno kreira svoje cijene.

Koliko potrošene vode je previše potrošene vode?

Prije nego analiziramo potrošnju vode i potencijalnu mjeru idemo utvrditi koliko potrošene vode je previše potrošene vode. Potrošnju vode modelirat ćemo prema broju osoba koje borave u predmetnom prostoru. Jedna osoba dnevno potroši maksimalno 150 litara hladne i tople vode. Na mjesečnoj razini maksimalna potrošnja vode jedne osobe iznosi 4,5 m3. Slobodno možemo smatrati da ako se u kućanstvu troši više od 4,5 m3 mjesečno po osobi postoji potencijal za uštedom. Dapače, prema našem iskustvu umjerena potrošnja vode po osobi iznosi oko 3,5 m3 mjesečno. No u izračune ćemo ući s podatkom od 4,5 m3 vode po osobi kako bi bili na strani sigurnosti kada računamo uštede.

Primjer stvarne zgrade u kojoj se voda obračunava po osobi:

U nastavku smo prikazali povijest potrošnje jedne neimenovane (ali stvarne!) zgrade u Zagrebu:

Tablica 1 Povijest potrošnje vode u višestambenoj zgradi

Izvor: vio.hr

Kao što možemo vidjeti u predmetnoj zgradi se troši prekomjerno vode između 0,8 m3/osobi do 1,29 m3/osobi. To rezultira s prekomjernom potrošnjom od 3500 do 5868 m3 vode godišnje. Uz cijenu od 15.82 kn/m3, zgrada ima prekomjerni trošak od 55000 do čak 93000 kn. Navedene cijene su uz pretpostavku da će nakon ugradnje stanari trošiti maksimalnih 4,5 m3. Ako pretpostavimo da će ugradnja vodomjera utjecati na svijest stanara te da će u prosjeku trošiti 3,5 m3 vode po osobi mjesečno, tada su i uštede značajno veće, što se može vidjeti u tablici 1.

 

U nastavku smo grafički prikazali prosječne godišnje potrošnje po osobi:

Slika 3 Prosječna godišnja potrošnja po osobi [m3/osobi]

Izvor: vio.hr

Nakon što smo izračunali potencijal za uštedom, pristupili smo izračunu isplativosti ulaganja u ugradnju zasebnih vodomjera. Za cijenu ugradnje vodomjera s radovima uzeli smo 1500 kn. Vodomjer je predviđen da se očitava daljinski. Nadalje, u predmetnoj zgradi potrebno je ugraditi 4 vodomjera (što je puno) jer kroz stanove idu dvije vertikale hladne i tople vode i na svaku od njih potrebno je staviti zaseban vodomjer. Stoga u našem slučaju trošak ugradnje vodomjera po stambenoj jedinici je 6000 kn. No, čest je slučaj da je u stanovima potrebno ugraditi samo dva vodomjera, stoga smo i za taj slučaj iskazali povrat. U nastavku smo prikazali Isplativost ulaganja u ugradnju zasebnih vodomjera i to za slučaj kada je potrebno ugraditi 4 vodomjera (što je slučaj predmetne zgrade) i dva vodomjera:

Slika 4 Isplativost ulaganja u ugradnju zasebnih vodomjera

Kao što možemo vidjeti, ugradnja zasebnih vodomjera može biti iznimno isplativa ali i neisplativa – ovisno o slučaju. Stoga, kada vršimo energetski pregled, potrebno je utvrditi stvarnu potrošnju, koliko je vodomjera potrebno, utvrditi cijenu vode za predmetno vodovodno područje te klijentima izračunati i predočiti isplativost ulaganja.

Toliko od nas za sada, do slijedećeg pisanja,

Vaši Thoriumovci!