Kako funkcionira odabir opskrbljivača električnom energijom?

U ne tako davnoj prošlosti liberalizirali smo tržište električne energije na način kako smo opisali i pitanje se postavlja kako se vršio prelazak na tržišnog opskrbljivača tj. što se dogodilo s onima koji nisu odabrali tržišnog opskrbljivača električnom energijom? Da li su u tom slučaju ostali bez opskrbe električnom energijom? Ako nisu ostali bez opskrbe, tko ih u tom slučaju opskrbljuje s električnom energijom i po kojoj cijeni?

Sustav je organiziran na način da ukoliko fizička osoba ne odabere tržišnog opskrbljivača električnom energijom automatski „odabire“ da mu opskrbljivač bude HEP-ODS tj državna tvrtka koja je primarno distributer. Naime, država se nije usudila napraviti sustav u kojem, ako fizička osoba ne odabere tržišnog opskrbljivača ostane bez opskrbe tj bez električne energije i u tom slučaju automatski opskrbu dodjeljuje HEP-ODS-u. No, pitanje se postavlja ne radi li tako državna tvrtka konkurenciju tržišnim opskrbljivačima i to na vrlo nepošten način! Svi neodlučni automatski završavaju u državnoj tvrtki! Kako bi država osigurala da HEP-ODS ne bude konkurentan u domeni opskrbe tj. da ne predstavlja konkurenciju, cijena opskrbe putem HEP-ODS-a je značajno viša od tržišnih cijena i tu uslugu zovu „Univerzalna usluga“. Time su zapravo kreirali sustav koji neodlučne novčano kažnjava značajno višom cijenom opskrbe i motivira ih da odaberu tržišnog opskrbljivača pri tome stvarajući dovoljno prostora tržišnom opskrbljivačima da se natječu.

 

Koliko košta opskrba električnom energijom putem HEP-ODS-a u sklopu „Univerzalne usluge“?

U nastavku prikazali cijene opskrbe u sklopu „Univerzalne usluge“:

 


Najčešća dva tarifna modela koja se koriste u kućanstvima su NN Bijeli i NN Plavi.

Kolika košta opskrba električnom energijom putem tržišnog opskrbljivača?

Odabrali smo nasumično jednog tržišnog opskrbljivača i u nastavku prikazali njihove cijene:

Slika 1 Cijene opskrbe električnom energijom nasumično odabranog tržišnog opskrbljivača električnom energijom

Izvor: Internet

Kolika je ušteda odabirom tržišnog opskrbljivača?

U nastavku smo prikazali jediničnu uštedu (kn/kWh) te uštedu u kućanstvu baziranu na godišnjoj potrošnji od 2500 kWh i to 70% potrošnje u visokoj tarifi te 30% u niskoj tarifi:

Slika 2 Ušteda odabirom tržišnog opskrbljivača

Možemo zaključiti da uz navedene uvjete, prosječno kućanstvo odabirom tržišnog opskrbljivača može uštedjeti oko 100 kn godišnje ovisno koji tarifni model koristi. Naravno, tržišni opskrbljivači često rade akcije ili nude potpisivanje ugovora o opskrbi na dulji vremenski period, ta u tom slučaju nude i značajno niže cijene. Prema našem iskustvu, ušteda na računu odabirom tržišnog opskrbljivača može biti i do 10% ukupnog računa – ako se prate akcije – što za naš slučaj znači ušteda i do 250 kn godišnje!

Kako odabrati tržišnog opskrbljivača i koliko to košta?

Odabir tržišnog opskrbljivača je besplatan! Sve što je potrebno kako bi promijenili/odabrali tržišnog opskrbljivača je odabrati ga , potpisati ugovor o opskrbi i to je to! Na nama, energetskim certifikatorima, je da im u izvješću o energetskom pregledu objasnimo funkcioniranje tržišta električnom energijom, sugeriramo potencijalnu uštedu na odabiru tržišnog opskrbljivača te ih potaknemo na odabir. Upravo i bit ovog blog članka je da Vama olakša pisanje ove mjere i izradu preporuke, stoga, budite slobodni koristiti ovaj tekst u vašim izvješćima kako Vama odgovara!

Lijepi pozdrav i do slijedećeg pisanja,

Vaši Thoriumovci!