Znanstvenici sa Sveučilišta u Bathu razvili su biorazgradive mikrogranule od celuloze, i to iz održivog izvora, a koji bi mogli potencijalno zamijeniti štetne plastične mikrogranule koji su trenutno u upotrebi,  te koji doprinose onečišćenju oceana.

Mikrogranule su površine manje od 0,5 mm koje se dodaju u proizvode za osobnu njegu i proizvode za čišćenje, uključujući kozmetiku, paste za zube, kreme za sunčanje, gel za kosu i gel za tuširanje kako bi im pružili glatku teksturu. Ipak, premali su da ih uklone sustavi filtracije kanalizacije i tako završavaju u rijekama i oceanskim područjima gdje ih pojedu ptice, ribe i drugi organizmi.

Procjenjuje se da jedan tuš može rezultirati sa 100 000 tih plastičnih čestica koje ulaze u ocean, pridonoseći tako 8 milijuna tona plastike koja ulazi u ocean svake godine. Postoji bojazan da bi mogle ući u hranidbeni lanac, ali i potencijalno završiti u našoj hrani. Kao rezultat nedavnih kampanja od strane skupina za zaštitu okoliša, vlada Ujedinjenog Kraljevstva obećala je zabranu plastičnih mikrogranula u 2017. godini.

Nove mikrogranule od celuloze su dovoljno robusne da ostanu stabilne u proizvodima, no mogu ih razgraditi organizmi za pročišćavanje vode ili čak sam okoliš u kratkom vremenu. Istraživači predviđaju da bi mogli koristiti celulozu iz niza “otpadnih” izvora, uključujući papir kao obnovljivi izvor sirovine.

Detaljnije objašnjenje možete vidjeti u intervjuu sa timom istraživača: