Na današnji dan obilježavamo:

  • obljetnicu rođenja James Clerk Maxwella, škotskog fizičara i matematičara,
  • svemirska sonda Pioneer 10 izašla je izvan našeg Sunčevog sustava.


Obljetnica rođenja:  James Clerk Maxwell
( 13. lipnja 1831. – 5. studenog 1879.)

Škotski fizičar i matematičar. Maxwellova istraživanja ujedinila su električnu energiju i magnetizam u koncept elektro-magnetskog polja.

U Londonu, oko 1862., Maxwell je izračunao da je brzina širenja elektromagnetskog polja približno jednaka brzini svjetlosti. Predložio je da je fenomen svjetlosti stoga elektromagnetski fenomen.

Četiri parcijalne diferencijalne jednadžbe, sada poznate kao Maxwellove jednadžbe, prvo su se pojavile u potpuno razvijenom obliku u djelu: Elektricitet i magnetizam, 1873.g. Neke od neke od njegovih teorija na polju fizike bile su dokazane tek dugo nakon njegove smrti. Maxwellove ideje također su usmjerile Einsteinovu posebnu teoriju relativnosti i kvantnu teoriju.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pioneer 10 dospio iza orbite Neptuna

Godine 1983. svemirska sonda Pioneer 10 prešla je orbitu Neptuna i postala prvi objekt kojeg je stvorio čovjek, a koji je napustio naš Sunčev sustav.

Pioneer 10 je lansiran 2. ožujka 1972.g. Kreće se ravnom linijom od Sunca pri konstantnoj brzini od oko 12 km/s. 30 godina nakon lansiranja, 27. travnja 2002., NASA je uspješno zaprimila telemetriju koju je odaslao Pioneer 10, kada je bio na udaljenosti od Zemlje oko 7,57 milijardi milja, a vrijeme putovanja signala (pri brzini svjetlosti) bilo je 22 sata i 35 minuta. Sonda je poslala podatke iz jedinog znanstvenog instrumenta koji je još radio, Geigerov teleskop. Svemirska letjelica ide prema crvenoj zvijezdi Aldebaran, koja je u konstalaciji Bika.