Toksični otpad koji je proizvela jedna od najgorih nuklearnih katastrofa na svijetu bit će bačen u ocen, izjavio je Takashi Kawamura, predsjednik Tokyo Electric Power Company (TEPCO). Gotovo 777 000 tona vode zagađene tricijem, nusproduktom nuklearnog procesa, za kojeg je poznato da ga je teško filtrirati iz vode, bit će bačeno u Tihi ocean unatoč višemilijunskim ulaganjima da se sanira šteta nastala nuklearnom katastrofom u Fukushimi 2011.g. Te godine potres i tsunami pogodili su Japan, pri čemu je poginulo više od 15. 000 ljudi, te uzrokvalo topljenje jezgre u nuklearnoj elektrani Fukushima tvrtke TEPCO.

Tricij je relativno bezopasan za ljude u malim dozama, a čelnik Japanese Nuclear Regulatory Agency Shunichi Tanaka prošle je godine rekao za The Guardian da je tricij u tankovima Fukushima “tako slab da radioaktivnost neće prodrijeti u plastičnu ambalažu”. Odlaganje vode zagađene tricijem u more nije uopće neuobičajena praksa u nuklearnim elektranama, ali se suočava s opozicijom lokalnih ribara, koji kažu kako je njihova industrija pretrpjela dovoljno posljedica ekološke krize. Deseci zemalja i Europska unija sada zabranjuju određeni uvoz ribe iz Japana nakon katastrofe.

Odluka TEPCO-a također se susrela s bijesom anti-nuklearnih aktivista, “Ova je nesreća dogodila prije više od šest godina, a vlasti su morale osmisliti način uklanjanja tricija, umjesto jednostavno najaviti da će ga baciti u ocean”, rekla je Aileen Mioko-Smith iz organizacije Green Action Japan. “Kažu da će biti sigurno jer je ocean velik, pa će se tricij razrijediti, ali postavlja presedan koji se može tumačiti na različite načine, u osnovi dopuštajući bilo kome da baci nuklearni otpad u ocean”.

Zbog preostalog nuklearnog goriva, dijelovi postrojenja su toliko radioaktivni da su uništili robote koji su posebno dizajnirani za preživljavanje u smrtonosnom okolišu. Prošlog mjeseca, japanska tvrtka Toshiba objavila je da će poslati novi robot za pregledavanje poplavljenog dijela postrojenja iz kojeg se niti jedan robot nije vratio, izvijestio je BBC News. Brojnim dužnosnicima TEPCO-a također se sudilo zbog nemara zbog nuklearne katastrofe.

Što se tiče područja oko Fukushime, život se nastavlja, iako polako. Od približno 150 000 ljudi koji su pobjegli, vratilo se samo oko 13 posto. Japanska vlada sve više potiče ostatak da se vrate obećavanjem većih investicija u infrastrukturu Fukushime i povlačenjem subvencija koje se daju izbjeglicama i njihovim obiteljima.

Više o vijesti možete pročitati na linku: http://www.newsweek.com/fukushima-nuclear-waste-dumped-ocean-japanese-protests-637108