Bioremedijacija – upotreba bioloških organizama za čišćenje zagađenih područja – je znanstveno polje koje se brzo razvija. Naime, neke biljke prirodno mogu ukloniti teške metale bez ikakvih loših učinaka, ali često nenarastu  dovoljno velike kako bi upijale sva onečišćenja. Osim toga, biljke se zasada ne mogu koristiti za čišćenje kontaminirane vode.

Stoga znanstvenici se sve više odlučuju koristiti biotehnologiju za stvaranje genetski modificiranih mikroba koji se „hrane“ onečišćenjem. Uspješan primjer prošli tjedan su opisali tim rumunjskih i norveških istraživača u časopisu Applied Microbiology and Biotechnology.

Razne sorte kvasca dobivene genetskim inženjeringom su testirali i analizirali njihovu sposobnost upijanja različitih vrsta metala. Najbolje sorte su mogle ukloniti oko 80% metalnih iona.

Sljedeći korak bio bi testirati sposobnost modificiranog kvasca da funkcionira u korisnijem okruženju, kao što je postrojenje za obradu vode. Također, morat će utvrditi najbolji način za uklanjanje i deponiranje stanica kvasca nakon što su nakupile otrovne metale.

Više o vijesti možete pročitati na linku: http://www.acsh.org/news/2017/07/14/genetically-engineered-yeast-soak-heavy-metal-pollution-11561