Sa bitno smanjenim potrebama za korištenjem ugljena, Indija i Kina će premašiti svoja obećanja dana Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama, prema ažuriranoj analizi njihovih klimatskih politika. Otkazivanje elektrana na ugljen znači da ove 2 velike zemlje smanjuju emisije brže nego što je predviđano prije samo godinu dana.

Rast globalne emisije zaustavljen je u posljednjih nekoliko godina, uglavnom zahvaljujući smanjenoj potrošnji ugljena u Kini, koja je ranije ove godine otkazala planove izgradnje čak 103 elektrane na ugljen. Kina danas ima najveći kapacitet za obnovljivu energiju na svijetu, a u veljači 2017.g. otvorena je najveća svjetska solarna farma na brani Longyangxia s kapacitetom od 850 MW.

Ako se ispostavi da je ovo kontinuirani pad potrošnje ugljena u Kini, analitičari smatraju da bi godišnja emisija ove zemlje 2030.g. mogla biti za između 1 – 2 gigatona manja od onog što je predviđano prije godinu dana. Kineske trenutne emisije su između 11 i 12 gigatona godišnje.

Analiza indijske politike također je utvrdila značajnu promjenu od 2016.g. jer je u tijeku skaliranje planova za izgradnju novih elektrana na ugljen, slično kineskom. Prošli tjedan smo objavili vijest da je otkazana izgradnja elektrane na ugljen (link: Indija otkazuje veliku elektranu na ugljen te se želi usredotočiti na obnovljivu energiju). S njihovim trenutačnim smjerom politike, i Indija i Kina će premašiti svoje obveze prema Pariškom sporazumu.

Više o vijesti možete pročitati na linku:

http://www.climatechangenews.com/2017/05/15/india-china-track-exceed-paris-climate-pledges/