Na obalama Bengalskog zaljeva u Kalpakkamu, indijski nuklearni znanstvenici su konačno pustili u pogon nuklearni reaktor, koji je više od 15 godina u pripremi. Ovaj novi nuklearni reaktor je vrsta “akshaya patra”, mitskog pehara s neprestanom opskrbom hranom.

Brzi oplodni reaktor (Fast Breeder reactor – skraćeno FBR) su posebna vrsta nuklearnih reaktora koji generiraju više atomskog goriva nego što konzumiraju dok rade. Tip su nuklearnog reaktora kod kojih se lančana reakcija uzrokuje brzim neutronima.

Indija već 27 godina eksperimentira sa pogonom nazvanim Fast-Breeder Test Reactor (FBTR). Ovo je mali nuklearni reaktor i prethodnik za postrojenje koje je Indija upravo otvorila u Kalpakkamu nazvanog Prototype Fast Breeder Reactor (PFBR).

Stručnjaci smatraju da bi nuklearna energija bila održiva, jedini siguran način je da brzo oplodni reaktori postanu mainstream. Yukiya Amano, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) iz Beča, kaže: “Brzi reaktori mogu pomoći u izdvajanju do 70 posto više energije od tradicionalnih reaktora te su sigurniji od tradicionalnih reaktora, a uz to dugotrajno radioaktivni otpad im je nekoliko puta smanjen”.

Jedini komercijalni brzo oplodni reaktor na svijetu nalazi se na planini Ural, u nuklearnoj elektrani Beloyarsk, nedaleko od četvrtog najvećeg ruskog grada Jekateringburga. Mnoge su se zemlje počele baviti s brzo oplodnim reaktorima i odustale su. SAD, Japan i Francuska su imale predviđene programe, ali ponovljeni neuspjesi da se sigurno rukuje s tekućim natrijom učinili su da više ili manje odustanu od ovog koncepta.

Indijski brzo oplodni reaktor je jedinstven i po tome jer koristi posebne šipke torija, koji kad se izlože ili ozrače pomoću brzih neutrona, generiraju U-233, te se normalno benigni torij pretvori se u vrijedan atomski materijal. Indija ima druge po redu najveće svjetske zalihe torija.

Više informacija možete pročitati na linkovima: