Na današnji dan obilježavamo:

  • obljetnicu smrti André-Gustave Citroëna, francuskog inženjera i industrijalca;
  • prvu vožnju automobilom.


Obljetnica smrti: André-Gustave Citroën
(5. veljače 1878. – 3. srpnja 1935.)

Francuski inženjer i industrijalac; uveo je Henry Fordove metode masovne proizvodnje u europsku automobilsku industriju.

Godine 1908. radio je u tvrtki Mors te povećao proizvodnju sa 125 vozila na 1 200 vozila godišnje. Nakon izbijanja Prvog svjetskog rata, Citroën je uvjerio francusku vojsku u potrebu za masovnim proizvodnjom streljiva. Godine 1915. pokrenuo je tvornicu streljiva, čija je proizvodnja dostigla 55 000 metaka dnevno. Nakon ovog uspjeha, dobio je odgovornost organiziranja opskrbe streljivom za kompletnu francusku vojsku.

Nakon rata, Citroën je pretvorio svoju tvornicu oružja u postrojenje za masovno proizvodnju malih, jeftinih automobila. Prvi Citroënov automobil je izašao s pokretne trake 1919.g.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Prva vožnja automobilom

Godine 1886. Karl Benz vozio je prvi automobil na svijetu (na slici iznad) u Mannheimu, Njemačka, dosegnuvši maksimalnu brzinu od 16 km/h, pogonjenom s jednim cilindarskim četverotaktnim benzinskim motorom od 0,75 KS.

Vozilo je imalo tri kotača. Motor se temeljio na četverotaktnom motoru kojeg je dizajnirao Nikolaus Otto, a koji je nadogradio dvotaktni motor Etienne Lenoira.

Iako je vozilo bilo neugodno i krhko, imalo je neke bitne elemente koji obilježavaju suvremeno vozilo: električno paljenje, diferencijal, mehaničke ventile, rasplinjač, sustav hlađenja motora, ulja i masti za podmazivanje te sustav kočenja.