Francuska će poduzeti radikalni korak ka zaštiti pada populacije pčela.  Provedbom zabrane, Francuska ide dalje od Europske unije, koja je glasala za zabranu korištenja tri vrste pesticida – klotianidina, imidakloprida i tiametoksama – u poljima usjeva počevši od 19. prosinca.

Francuska je zabranila ove tri vrste, ujedno i tiakloprid i acetamiprid, ne samo na otvorenom nego i u staklenicima. Unatoč naporima da smanji korištenje pesticida, Francuska je povećala njihovu upotrebu za 12% između 2014. i 2016.g . Predstojeći francuski zakon o sigurnosti hrane, ako se usvoji, proširit će zabranu na sve kemijske tvari koje destruktivno djeluju na pčele.

Ipak, neki francuski poljoprivrednici su ljuti te smatraju da nema dovoljno dokaza da su te vrste pesticida odgovorne za pad populacije pčela. Zabrana “će pogoršati nepošteno tržišno natjecanje između europskih i neeuropskih proizvođača” kojima je još dopušteno koristiti te pesticide, upozorili su.

U početku se protiveći, i Britanija sada podupire sličnu zabranu jer su u nekim slučajevima vidjeli pad pčelinje populacije za čak 90%. Osim pesticida, ostali potencijalni uzročnici su grinje, virusi i gljivice.

Ujedinjeni narodi su upozorili prošle godine da 40% oprašivača – posebice pčela i leptira – riskiraju globalno izumiranje.

Izvor: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/31/france-first-ban-five-pesticides-killing-bees/