Na današnji dan obilježavamo:

  • obljetnicu rođenja J. Georg Bednorza, njemačkog fizičara;
  • obljetnicu rođenja Konrad Wachsmann, američkog arhitekta njemačkog porijekla;
  • prvi put se koristio rubinski kristalni laser.

Obljetnica rođenja: J. Georg Bednorz (rođen 16. svibnja 1950.)

Njemački fizičar koji je 1987. dobio Nobelovu nagradu za fiziku (s Karlom Alexom Müllerom) za zajedničko otkriće superprovodljivosti u novoj klasi materijala na višim temperaturama, koje su se prije smatrale nedostižne.

Iznenadili su svijet izvjestivši o superprovodljivosti u slojevitom keramičkom materijalu pri tada visokoj temperaturi od 33 kelvina (tj. 33 stupnja iznad apsolutne nula, ili otprilike -460 stupnjeva Fahrenheita). Njihovo otkriće pokrenulo je lavinu istraživanja diljem svijeta u slične materijale koji su donijeli desetke novih supervodiča, na kraju dosegavši prijelaznu temperaturu od 135 kelvina.

Danas Bednorz razvija kompleksne oksidne spojeve s novim kristalnim strukturama za moguće primjene u mikroelektronici.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Obljetnica rođenja:  Konrad Wachsmann (16. svibnja 1901. – 25. sudenog 1980.)

Američki arhitekt njemačkog porijekla, značajan zbog doprinosa u masovnoj proizvodnji građevinskih dijelova. Nakon što je emigrirao u SAD, zajedno s Walterom Gropiusom, razvio je General Panel System koji je postao poznat kao “poslijeratna kuća iz snova”.

Korištenjem montažnih modularnih građevinskih jedinica, pet radnika su mogli sastaviti kuću na licu mjesta u manje od devet sati. Wachsmann je razvio univerzalni standardni spoj. Upravo je ova tehnika nevidljive stolarije omogućila prefabrikaciji da se integrira u svaki aspekt izgradnje. Ovaj spoj se pojaviokao središnja arhitektonska tema unutar modularnog pristupa i od tada je postao standard za obradu drveta i montažu.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Prvi rubinski kristalni laser

Godine 1960., sintetički rubinski kristalni laser prvi put se koristio u Hughes Research Laboratories u Malibu, Kalifornija. Laser (skraćenica od:  Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) je uređaj koji proizvodi monokromatski koherentnu svjetlost (svjetlost u kojoj su sve zrake na istoj valnoj duljini i fazi).

Ovaj prvi operabilni laserski uređaj razvio je i izumio američki fizičar Theodore Maiman (11. srpnja 1927. – 5. svibnja 2007.), za koji mu je izdan patent (br.: 3,353,115), 14. studenoga 1967.g. Laseri danas imaju široku primijenu, koriste se pri operaciji oka, u stomatologiji, pronalaženju dometa, proizvodnji, mjerenju udaljenosti između Zemlje i Mjeseca.