Tim znanstvenika sa Stanforda je pokazao kako je moguće postići faze izlučivanja fosilnih goriva koje uzrokuju klimatske promjene, energiju u potpunosti dobivati iz vjetra, vode i sunčeve svjetlosti u 139 zemalja, te svake godine uštedjeti do 7 milijuna života. Ovaj proces bi također stvorio više od 24 milijuna dugoročnih radnih mjesta, a istodobno ograničio globalno zagrijavanje na 1,5°C ili manje.
Putokaz je potpuno teorijski i potpuno ovisi o političkoj odluci unutar svake zemlje, no istraživanjem je dan vodič gospodarskom i društvenom pomaku koji bi godišnje mogao uštedjeti gospodarstvima oko 20 trilijuna dolara u zdravstvenim i klimatskim troškovima.
Znanstvenici su iznijeli izračune samo za 139 od 195 zemalja, i to one koje su Pariškim sporazumom 2015.g. se obvezale da zadrže globalno zagrijavanje na “daleko ispod” 2°C, te su to bili narodi za koje su bili dostupni pouzdani podaci o energiji. No, ove 139 zemlje ispuštaju 99% svih ugljičnog dioksida emitiranog ljudskim izgaranjem fosilnih goriva.
Prema njihovim izračunima, do 2030.g. ovih 139 zemalja bi trebale prijeći 80%, a do 2050.g. u potpunosti se prebaciti na obnovljive izvore. Poslovi izgubljeni u industriji ugljena i nafte bi se i više nego nadoknadili rastom obnovljivih izvora, a na kraju bi bilo više od 24 milijuna novih radnih mjesta širom svijeta. Cijene energije bi postale stabilne, jer bi gorivo stizalo besplatno; manje bi moglo doći do prekida opskrbe energijom jer bi izvori decentralizirani. Osim uklanjanja emisija i izbjegavanja zagrijavanja, prijelaz eliminira godišnje četiri do sedam milijuna smrtnih slučajeva zbog onečišćenja zraka i stvara više od 24 milijuna dugoročnih radnih mjesta s punim radnim vremenom.
Ono što je drugačije između ove studije i drugih studija koje su predložile rješenja je da se istraže ne samo klimatske prednosti smanjenja ugljika, već i učinci onečišćenja zraka, pogodnosti za rad i isplativost. Ovo nije jedina grupa koja je izračunala kako bi se SAD mogao osloboditi fosilnih goriva i njihovih povezanih troškova, niti je jedina grupa koja bi pokazala da čista energija može uštedjeti novac i živote u SAD-u i drugdje. No, i ova studija priznaje da globalna konverzija iz fosilnih goriva na sunčevu svjetlost, vodu i vjetar neće biti jednostavna. Europska unija, SAD i Kina bi se bolje nosile, jer postoji veći raspoloživi prostor po glavi stanovnika, dok mala i gusto naseljena država poput Singapura bi se suočila s većim izazovima.
Prebacivanje na obnovljive izvore zahtijevalo bi ogromnu investiciju, ali ukupni trošak bi bio četvrtina onoga što ovisnost o fosilnim gorivima već košta svijetu. Istraživanje zaključuje da možemo postići ogromne društvene prednosti energetskih sustava s nultom emisijom, i to u suštini bez ikakvih dodatnih troškova.
Više o vijesti pročitajte na linku: https://www.ecowatch.com/jacobson-stanford-solar-wind-2476930081.html