Gotovo 1% emisije ugljičnog dioksida godišnje se može pripisati proizvodnji papira, čak i uz recikliranje velikog dijela papira koji proizvodimo. Yadong Yin i njegovi kolege sa Sveučilišta California u Riverside izumili su vrstu papira koji se može ispisati korištenjem svjetla, izbrisani zagrijavanjem, te ponovno koristiti do 80 puta. Yin je stvorio nanočestice, koje su milijun puta manje od debljine dlake ljudske kose, i koje sadržavaju boju i titan oksid. Ova smjesa se nanosi na običan papir.
Kada se premaz izloži ultraljubičastom svjetlu, elektron iz titan oksida u nanočesticama prelazi u boju. Ovaj dodatak elektrona čini da boja ne ostane bijela. Papir se u prvobitno stanje (kada je opet potpuno bijel) vraća za pet dana. Taj proces se može ubrzati zagrijavanjem papira na 120° C, u trajanju od 10 minuta.
Iako ovo nije jedini papir na koji se ispisuje pomoću svjetlosti, njegova upotreba jeftinih i lako dostupnih kemikalija čini vjerojatnim da će postati komercijalni proizvod. Naravno, to će samo uspjeti ako je i pisač za taj papir također jeftin. To je upravo ono na čemu Yinov tim radi sljedeće.
Izvor: Scientists have invented a paper that you can print with light, erase with heat, and reuse 80 times