Island (100%), Paragvaj (100%), Kostarika (99%), Norveška (98,5%), Austrija (80%), Brazil (75%) i Danska (69,4%) su, prema podacima koje je sastavila američka Uprava za informiranje o energiji (U.S. Energy Information Administration), sedam zemalja koje imaju najviše energije iz obnovljivih izvora. Glavni oblici obnovljivih izvora energije u tim zemljama su hidroenergija, vjetar, Sunce, geotermalna energija.

Nekoliko regija su “na ili preko 100%”, uključujući njemačke regije Mecklenburg-Vorpommern i Schleswig-Holstein, novozelandski Južni otok, danski otok Samsø. U Kanadi, Quibeck i British Columbia su na gotovo 100% energije iz obnovljivih izvora. Prošlog ljeta, kineska državna agencija Xinhua izvijestila je da je “provincija Qinghai punih sedam dana koristila samo energiju iz obnovljivih izvora”.

Bloombergova New Energy Finance (BNEF) projicira da će do 2040.g. njemačka mreža koristiti gotovo 75% obnovljivih izvora, Meksiko više od 80%, a Brazil i Italija bit će više od čak 95%.

Istraživanje ranije ovog mjeseca otkrilo je da “Indonezija ima daleko više nego dovoljno prirodnih mjesta za skladištenje hidroelektrične energije za 100% podršku energetskoj mreži.”
Pumpa je daleko najčešće korišten sustav skladištenja električne energije u svijetu, no potrebna su dva skladišta vodene mase za tzv. reverzibilnu hidroelektranu (engl. pumped-storage plant; više informacija: Wikipedia.org). Voda se ispušta iz spremnika na nižoj razini na jednu na višoj razini kada postoji višak električne energije ili kada se električna energija može generirati po niskoj cijeni. Zatim, tijekom razdoblja velike potražnje za električnom energijom (i cijene), voda u gornjem spremniku prolazi kroz turbine hidroelektrane kako bi se proizvodila električna energija za hitnu prodaju.

Pumpa je samo jedna od mnogih strategija za integraciju više energije iz obnovljivih izvora u mrežu. Godine 2016., istraživači NOAA-e zaključili su da bi “samo poboljšanjem prijenosne infrastrukture” korištenjem postojeće tehnologije “Sjedinjene Države mogle smanjiti emisije stakleničkih plinova iz proizvodnje električne energije za čak 78% ispod razina iz 1990.g. u roku od 15 godina, dok će zadovoljiti povećanu potražnju”.

U narednim godinama, za očekivati je da će nastajuća i postojeća tehnologija još više raditi zajedno kako bi se u mrežu integriralo što više energije iz obnovljivih izvora.

Izvor: https://reneweconomy.com.au/a-100-renewable-grid-isnt-just-feasible-its-already-happening-73505/