Prosinac 1984.g. je bio posljednji put da je Zemlja imala mjesečnu temperaturu hladniju od prosjeka. Prošli je mjesec obilježio 400. mjesec zaredom s natprosječnim temperaturama, priopćili su u četvrtak federalni znanstvenici iz Nacionalne uprave za ocean i atmosferu (engl. National Oceanic and Atmospheric Administration, skraćeno NOAA). Uzrok tome su, neupitno, klimatske promjene, uzrokovane izgaranjem fosilnih goriva.
“Mi živimo u svijetu koji je nedvosmisleno, znatno i posljedično topliji nego prije nekoliko desetljeća, a naš se svijet i dalje zagrijava”, rekao je NOAA-in znanstvenik za klimu Deke Arndt. “Ono što je stvarno važno je da, bez obzira na korištenu metriku, proteklih nekoliko desetljeća je svaki mjesec bio na toploj strani bilo koje razumne osnovice”.
Analiza NOAA-e također je utvrdila da je prošli mjesec bio treći najtopliji travanj na globalnoj razini. Neobična toplina bila je najznačajnija u Europi, koja je zabilježila svoj najtopliji travanj od kada se vodi evidencija, a Australija je imala svoj drugi po redu najtopliji travanj. Dio Azije je također osjetio ekstremnu toplinu, a Argentina je imala svoj najtopliji travanj otkako su započeli voditi nacionalni zapisi od 1961.g. Sjeverna Amerika bila je dio svijeta koji nije osjetio pojačanu toplinu: protekli travanj je bio najhladniji od 1997.g., prema izjavi NOAA.
Zemlja je također ušla u svoj peti-po-redu najtopliji početak godine.
Zasebna analiza globalnih podataka o temperaturi iz NASA-e je također potvrdila da je prošli mjesec bio treći najtopliji travanj od kada vode evidenciju. Još jedna prekretnica je dostignuta u travnju: ugljični dioksid, kojeg znanstvenici smatraju najodgovornijim za globalno zagrijavanje, dosegnuo je najvišu razinu u zabilježenoj povijesti: 410 dijelova na milijun. Taj iznos je najviši u posljednjih 800.000 godina, prema Institutu za oceanografiju Scripps.
Izvor: www.usatoday.com