Jedna od vodećih opcija o tome što učiniti ususret sve većoj automatizaciji je univerzalni osnovni dohodak (engl. universal basic income; skrećeno: UBI), čiji je zagovarač Elon Musk.

U sustavu univerzalnog osnovnog dohotka stanovništvu se bezuvjetno i redovno daju sredstva za subvencioniranje plaće ili nedostatka iste. Visina osnovnog dohotka treba odgovarati minimumu neophodnom za pokrivanje osnovnih životnih potreba pojedinca.

Sama ideja osnovnog dohotka nije nova; stanovnici Aljaske još od 1981.g. primaju djelomični osnovni dohodak (dakle nedovoljno za pokrivanje svih osnovnih životnih potreba), a prvi pilot projekt osnovnog dohotka u svijetu je bio u Namibiji (2008.-2009.g.) no uprkos pozitivnim rezultatima, podrška vlade je izostala. Brazil je 2004.g. donio zakon koji predviđa postepeno uvođenje osnovnog dohotka počevši od najsiromašnijih, a Indija je od 2011.g. započela sa isplatom dohotka u nekoliko sela.

Sve više eksperimenata o UBI sustavu provodi se diljem svijeta, pa ćemo uskoro imati konkretnije podatke o učinkovitosti ove ideje, kao i da li je ovo odgovor koji tražimo, budući da se suočavamo s budućnošću raširene nezaposlenosti.

Jake argumente za uvođenje univerzalnog osnovnog dohotka možete pogledati u duhovitom i uvjerljivom TEDx govoru u videu ispod, u kojem se navodi da je ovo ipak najjeftiniji i najhumaniji način za iskorijenjivanje siromaštva: