Po prvi put, znanstvenici su pohranili informacije temeljene na svjetlu kao zvučne valove na računalnom čipu. Ova pretvorba je kritična ako se želimo prebaciti s naših trenutačnih, neučinkovitih elektroničkih računala, do računala koja premještaju podatke brzinom svjetlosti.

Svjetlosna ili fotonska računala imaju potencijal biti najmanje 20 puta brža od današnjeg prijenosnog računala, a da ne spominjemo činjenicu da ne proizvode toplinu niti koriste energiju. To je stoga što ona, u teoriji, obrađuju podatke u obliku fotona umjesto elektrona.
Pretvorba informacija u fotone je jednostavna – to činimo kad šaljemo informacije putem optičkih vlakana. No pronalaženje načina da računalni čip može dohvatiti i obrađivati podatke pohranjene u fotonima je bilo problematično: prebrzi su za postojeće mikročipove.

Znanstvenici sa Sveučilišta Sydney u Australiji su uspjeli usporiti svjetlost i pretvoriti ju u zvuk. To znači da bi računala mogla koristiti podatake prebačene svjetlosnim brzinama, bez topline uzrokovane elektroničkim otporom i bez smetnji elektromagnetskog zračenja. Također, svjetlost pretvorena u zvučni val omogućuje i precizniji dohvat podataka.

Više detalja možete vidjeti u animaciji u nastavku: