Istraživači na Sveučilištu Texas u Dallasu razvili su visoko učinkoviti, ekološki sigurni substitut litijevog sumpora koji bi mogao drastično produljiti trajanje baterije. Njihov rad objavljen je u časopisu Nature Nanotechnology.
.
Dr. Kyeongjae Cho, profesor materijalnih znanosti i inženjeringa, i istraživački suradnik dr. Jeongwoon Hwang, surađivali su s regionalnim znanstvenicima kako bi unaprijedili litij-sumporne baterije, koje mnogi smatraju evolucijom spram litij-ionskih baterija.
.
Litij-sumporne baterije imaju važne prednosti u odnosu na litij-ionske baterije. Prema Chou, jeftinije su za napraviti, manje su težine, skladište gotovo dvostruko više energije od litij-ionskih baterija te su bolje za okoliš. “Litij-sumporna baterija je ono što većina istraživačke zajednice misli da je nova generacija baterije”, rekao je Cho. “Kapacitet joj je od oko 3 do 5 puta veći od litij-ionskih baterija, što znači da ako ste navikli na telefon koji traje tri sata, možete ga koristiti od 9 do 15 sati s litij-sumpornim baterijama”.
.
Ali i litij-sumporne baterije imaju mana. Sumpor je slab vodič i može postati nestabilan nakon samo nekoliko ciklusa punjenja i pražnjenja. Lomnost elektroda još je jedan razlog zbog kojeg litij-sumporne baterije nisu bile komercijalno isplative.
.
Cho i ostali istraživači otkrili su da molibden, metalni element koji se često koristi za ojačavanje i otvrdnjavanje čelika, stvara materijal u kombinaciji s dva atoma sumpora, određeni premaz tanji od paučine. Posljedica je poboljšana stabilnost baterije te je nadoknađena loša vodljivost sumpora, što čini proizvodnju litij-sumpornih baterija komer cijalno održivima.
.
“To je ono što su svi dugo tražili. Ovo je proboj “, rekao je Cho. “Poduzimamo sljedeći korak koji ide u smjeru potpune stabilizacije materijala i dovođenje do stvarne, praktične komercijalne tehnologije”.
.