Istraživači Državnog sveučilišta Arizona i Nacionalnog centra za nanotehnologiju i tehnologiju Kineske akademije znanosti ubrizgali su nanobote u krvotok miša. Nanoboti su ubrizgani u krvne žile oko kanceroznih tumora, s lijekovima za grušanje krvi, kako bi onemogućili opskrbu krvlju. Prema studiji objavljenoj u Nature Biotechnology (link: https://www.nature.com/articles/nbt.4071 ), liječenje je bilo uspješno u smanjivanju tumora i sprečavanju njihova širenja.

Znanstvenici istražuju uporabu nanobota za brojne zdravstvene svrhe, ne samo za borbu protiv raka, već i za deblokiranje krvnih žila u teško dostupnim dijelovima, uzimanje biopsija ili mjerenje razine određenih kemikalija na inače nedostupnim područjima tijela.

Nanobot je uređaj tipično u rasponu od 0,1 do 10 mikrometara, otprilike je veličine crvene krvne stanice ili manji. Dokazano je da biotehnološki roboti napravljeni od DNK, poput onih koji su se koristili u ovoj studiji, mogu isporučiti male doze lijekova s velikom preciznošću.

Međutim, mnoge prepreke se moraju prevladati prije nego što kirurški nanoboti dođu do kliničkih ispitivanja. Npr., izazov predstavlja praćenje nanobota kada su unutar ljudskog tijela, jer su premali da se prate tradicionalnim tehnologijama. Praćenje je neophodno ne samo da se osigura da nanoboti izvršavaju programirane postupke, već i da se osigura da se tkivo koje je ometeno daljnjem u radu sigurno ukloni.

Animacija ispod prikazuje nanobota programiranog da traži i uništi tumor, a animaciju je objavilo Državno sveučilište Arizona: