LO3 Energy, tvrtka sa sjedištem u Brooklynu provela je pilot program koji je dozvolio korisnicima energije iz obnovljivih izvora da prodaju struju izravno svojim susjedima.
Država New York omogućava potrošačima električne energije da koriste svoje vlastite solarne ploče za opskrbu električnom energijom, ali proizvedena energija koju potrošač ne iskoristi, odlazi u veću mrežu, pri čemu se potrošačima plaća za te kilovat sate.
Sustav koji je LO3 osmislio uklanja posrednika u kupo-prodaji energije, i to pomoću telefonske aplikacije i pametnih mjerača, kako bi omogućio susjedima da sami odluče koliko električne energije žele kupiti jedni od drugih, i po kojoj cijeni. Tehnologija koja to omogućuje je blok-lanac (engl. blockchain), ista sigurna razmjena informacija koja omogućuje razmjenu bitcoina. Isto tako, kućanstva koji imaju solarne ploče mogu zapravo trgovati bez posrednika koji uzima postotak prometa ili sličan namet.
Blok-lanac omogućuje mjeračima pouzdano komuniciranje jedni s drugima, ali telefonska aplikacija je ta koja stvarno stavlja kontrolu u ruke vlasnicima mikro-mreža. Aplikacija djeluje kao ponuditelj na tržištu energije jer kucima energije omogućuje da odrede kolika je njihova spremnost platiti energiju.
Brooklyn je izbran za mjesto eksperimenta iz nekoliko razloga. Zajednica već je ekološki osviještena – ne samo da postoje brojne solarne ploče postavljene na krovovima, već stanovnici Brooklyna već kupuju zelenu energiju i dobivaju obnovljivu energiju od ConEd-a, elektroenergetskog sustava New Yorka. Brooklyn također ima zanimanje za “energetsku otpornost”. Kada je uragan Sandy pogodio Brooklyn, nije bilo struje u mnogim visokim stambenim zgradama oko tjedan-dva, niti je bio omogućen pristup liftovima.
Pilot program je bio uspješan te će mikro-mreže biti uskoro dostupne i drugdje, i to već kasnije ove godine. Sljedeća faza projekta uključivat će 300 domaćinstava i malih poduzeća koji su iskazali interes za kupnju energije, te 50 mjesta za proizvodnju – sve su solarni sustavi, osim jedne male vjetroturbine. Ukupno, ti proizvođači proizvode oko 1,5 megavata električne energije, što je još uvijek mali dio potreba Brooklynovih gotovo 3 milijuna stanovnika. No, poanta nije zamjena cijele mreže, već pokazati da mala mreža može služiti lokalnim zajednicama.
Više o vijesti možete pročitati na linku: http://www.politico.com/magazine/story/2017/06/15/how-a-street-in-brooklyn-is-changing-the-energy-grid-215268