Grafen je sloj grafita debljine jednoga atoma i duljine do nekoliko mikrometara, dvodimenzionalna je mreža ugljikovih atoma, te je istovremeno i najtanji i najjači poznati materijal. Znanstvenici s britanskog Sveučilišta Exeter osmislili su tehniku suspendiranja grafena u vodi, te zatim miješanje te vode s tradicionalnim sastojcima za beton, kao što su cement i agregat. Postupak je navodno jeftin i kompatibilan s modernim zahtjevima proizvodnje u velikim količinama.

Kada je testiran, beton poboljšan grafenom je imao porast tlačne čvrstoće od čak 146% u usporedbi s običnim betonom, zatim 79,5% povećanje čvrstoće na savijanje te smanjenjem propusnosti vode od gotovo 400%. Materijal ispunjava britanske i europske standarde za gradnju.

Povećana čvrstoća i otpornost na vodu trebale bi omogućiti da strukture izgrađene ovim betonom traju dulje nego što bi inače bile moguće. To znači da ih ne bi trebalo mijenjati tako često, što zauzvrat znači da bi se u konačnici trebalo koristiti manje betona – a proizvodnja cementa koji se koristi u betonu veliki je izvor emisija ugljičnog dioksida.

Dodatno, uključivanje grafena u beton navodno omogućuje smanjenje od oko 50% ostalih upotrijebljenih materijala, uključujući cement. Znanstvenici tvrde da bi taj faktor trebao rezultirati smanjenjem emisije CO2 od 446 kg/T.

“Pronalaženje zelenijih načina gradnje ključan je korak prema naprijed u smanjenju emisija ugljičnog dioksida u svijetu te zaštite okoliša što je više moguće”, kaže dr. Dimitar Dimov, koji je vodio istraživanje. “To je prvi, ali ključan korak u pravom smjeru za održiviju građevinsku industriju budućnosti”.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Advanced Functional Materials, na sljedećem linku: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adfm.201705183 .

Izvor: https://newatlas.com/graphene-concrete/54325/

Više informacija o grafenu: Wikipedia.org