Prošle godine, astronauti ISS (Međunarodna svemirska postaja; engl. International Space Station; na slici iznad) su koristili prvi 3D tiskani alat ikad napravljen u svemiru, ali taj alat nije bio bez ograničenja. Zbog iznimno otežanih uvjeta u vakuumu, NASA-ini 3D tiskani alati uglavnom su ograničeni na uporabu unutar same svemirske postaje.
Tehnologija je u međuvremenu napravila divovski korak naprijed. Startup koji se bavi 3D tiskom, Made in Space, razvio je novi materijal koji se može koristiti ne samo unutar samog ISS-a, već i u surovom vakuumu svemira. Novi materijal – izrađen od polieterimida / polikarbonata (poznat kao PEI / PC) – nekoliko je puta jači od tradicionalne plastike, koja se trenutno koristi za 3D tisak na ISS-u. Ne samo da se ova nova čvrsta plastika može koristiti za ispisivanje puno jačih alata, nego se materijal može koristiti i za izradu rezervnih vanjskih dijelova za ISS.
Made In Space također namjerava koristiti ISS kao lansirnu podlogu za male satelite, 3D tiskane „gore“, na licu mjesta! Tvrtka trenutno testira 3D pisač, Archinaut, koji ima sposobnost funkcionirati u potpunosti izvan stanice. Ovaj će sustav biti poslan prema ISS 2018.g., te bi se mogao koristiti za izradu prvog 3D tiskanog satelita ikada stvorenog u orbiti.
Više informacija možete pročitati na linkovima: