Na današnji dan obilježavamo:
- obljetnicu smrti William Nicholsona, engleskog kemičara,
- obljetnicu smrti Gaston Plantéa, francuskog fizičara,
- ljetno računanje vremena predloženo je u Velikoj Britaniji,
- Mančesterski brodski kanal službeno otvoren.
Obljetnica smrti: William Nicholson (1753. – 21. svibnja 1815.)
Engleski kemičar koji je otkrio elektrolizu vode (2. svibnja 1800.) te bio prvi promatrač kemijske reakcije uzrokovane električnom energijom. Bio je hidraulični inženjer, izumitelj, prevoditelj i znanstveni publicist. Izumio je hidrometar, instrument za mjerenje gustoće tekućina (1790.).
Godine 1800., dok je sa Anthony Carlisleom istraživao novu Voltinu naponsku bateriju, primjetili su da mjehurići nastaju na potopljenim krajevima žica. Plinovi koji su nastali su kisik na pozitivnoj žici, a vodik na negativnoj. Ovo je otkriće imalo jak utjecaj i na druge spojeve u kemijskoj industriji.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Obljetnica smrti: Gaston Planté (22. travnja 1834. – 21. svibnja 1889.)
Francuski fizičar, izgradio prvi akumulator (1859), koji je bio u mogućnosti pružiti elektricitet i puniti se više puta. Do ovog izuma, akumulatori su se mogli koristiti samo jednom. Planté je napravio akumulator s olovnom pločom, sa separatorom od platna, uronjen u sumpornu kiselinu. Od kada su se počeli koristiti za uporabu u automobilima, olovo-kiselinski akumulatori i dalje imaju isti temeljni dizajn.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Ljetno računanje vremena
Godine 1916., ljetno računanje vremena predloženo je u Velikoj Britaniji kao ratna mjera radi uštede goriva. Ideja je započela kada je londonski graditelj William Willett predstavio shemu pomicanja sata kako bi se ljeti bolje iskoristili sati dnevnog svjetla. Kada je parlament razmatrao Daylight Saving Bill, nije prošao zbog nedostatka podrške.
Međutim, ideja je konačno usvojena tijekom I. svjetskog rata za uštedu goriva u periodu rata. Sada većina zemalja na sjevernoj hemisferi koristi oblik ljetnog vremena.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Mančesterski brodski kanal
Godine 1894. u Engleskoj, Mančesterski brodski kanal u sjeverozapadnoj Engleskoj je službeno otvorila kraljica Viktorija. Također je proglasila vitezom glavnog inženjera i dizajnera kanala, Edward Leader Williamsa. Manchester više nije bio ovisan o željeznici kako bi prenio svoju robu i zalihe između grada i oceana.
Gradnja je započela 1887.g, kanal je u potpunosti napunjen vodom 1893., a prvi promet je prošao 1. siječnja 1894. Unatoč tome što je 60 km unutrašnjosti kopna, Manchester je postao nekadašnja treća najprometnija britanska luka. Iako se sada promet znatno smanjuje, ovaj kanal ostaje osmi najduži brodski kanal na svijetu, tek nešto kraći od Panamskog kanala.