Na današnji dan obilježavamo:

  • demonstraciju prvog tranzistora,
  • eksploziju meteora kod ruske rijeke Tunguska.

Tranzistor

Godine 1948. tranzistor su demonstrirali njegovi izumitelji John Bardeen i Walter Brattain, znanstvenici u Bellovom telefonskom laboratoriju u Murray Hillu, New Jersey. Bio je to jednostavan, malen uređaj koji je koristio elektronska poluvodička svojstva pločice germanija.

Tranzistor predstavlja značajan napredak u tehnologiji. Kako se dalje razvijao tijekom narednih nekoliko godina, ugrađivan je u elektroničku opremu kao funkcionalna zamjena za vakuumsku cijev. Takva upotreba tranzistora omogućila je velike uštede u prostoru (uređaji su postali manji) i potrošnji električne energije. Između ostalog, omogućila je proizvodnju malih prijenosnih radio-prijemnika, koji su se počeli prodavati 1954.g. (na slici iznad)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Meteor

Godine 1908., oko 7:15 sati, sjeverozapadno od jezera Baikal, Rusija, vidjela se ogromna vatrena lopta, svijetla poput Sunca, koja je prelazila nebo. Nekoliko minuta kasnije, dogodio se velik bljesak i udarni val osjetio se do 650 km udaljenosti. Iznad Tunguske, meteor preko 50 m u promjeru, koji je putovao više od 25 km u sekundi, prodro je u Zemljinu atmosferu, zagrijan na oko 10 000 ºC i detonirao je 6 do 10 km iznad tla. Eksplozija je oslobodila energiju između 10 i 50 megatona TNT-a, uništavajući 2 200 četvornih kilometara šume, ali koja nije ostavila krater.

Prvu znanstvenu ekspediciju, za koju imamo dokumetaciju do danas, je napravio ruski mineralogist Leonid Kulik 1927.g. Regija je bila rijetko naseljena, udaljena i teško dostupna, tako da je gotovo 20 godina kasnije bilo malo znanstvenih zapisa, kada je Kulik započeo s radom. Njgova ekspedicija je prijevremeno je bila prekinuta radi početka Drugog svjetskog rata. (više: http://thoriumaplus.com/24-travnja/ i https://hr.wikipedia.org/wiki/Tunguska_eksplozija_1908)