Na današnji dan obilježavamo:

  • otkriće Aleksandrijske knjižnice, najstarijeg sveučilišta,
  • napravljeno potpuno funkcionalno programabilno računalo.

Otkriće najstarijeg sveučilišta  

2004.g. je objavljeno otkriće za koje se vjeruje da je najstarije sjedište učenja na svijetu, Aleksandrijska knjižnica. Poljsko-egipatski tim otkrio je 13 predavaonica s podignutim postoljem za predavača.

Takav kompleks predavaonica nikada prije nije pronađen na cijelom mediteranskom grčko-rimskom području. Aleksandrija se smatra rodnim mjestom zapadne znanosti, gdje je Euklid otkrio pravila geometrije, Eratosten izmjerio promjer Zemlje i Ptolomej napisao Almagest, najutjecajniju znanstvenu knjigu o prirodi Svemira tijekom 1 500 godina.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Prvo potpuno funkcionalno programabilno računalo

Godine 1941. Konrad Zuse završio je prvo potpuno funkcionalno programabilno računalo (Turing-kompletno računalo), koje je nazvao Z3. To je također bilo prvo računalo koje koristi binarni sustav umjesto decimalnog sustava. Radi se o elektromehaničkom digitalnom računalu izgrađenom s 2 400 releja. Programi su uneseni iz bušenih filmskih rola.

Z3 je bio programabilan, dok su neovisno razvijeni Atanasoff binarni ABC (1942.g.) i ENIAC (1945.-46.) bili računala sa pred-programiranom posebnom namijenom, te se niti jedan nije moglo slobodno programirati.

Z3 je koristila njemačka zrakoplovna industrija kako bi riješila sustave istodobnih jednadžbi i matematičkih aspekata vibracija zrakoplova pod stresom. Uništen je 1944.g. za vrijeme II. Svjetskog rata.