Na današnji dan obilježavamo:
- obljetnicu smrti Thomas Younga, engleskog liječnika, fizičara i egiptologa;
- generiran je najveći visoki napon,
- otkriveni su elemanti cezij i rubidij.
Obljetnica smrti: Thomas Young (13. lipnja 1773. – 10. svibnja 1829.)
Engleski liječnik, fizičar i egiptolog. Kao student medicine, otkrio je kako se oblik leće oka mijenja u fokus. Godine 1801. prepoznao je uzrok astigmatizma.
Demonstrirao je valnu prirodu svjetlosti, polarizaciju svjetlosti, rubove interferencije i objasnio boje koje se vide u tankim filmovima poput mjehurića sapunice. Povezao je valnu duljinu s bojom svjetlosti, te da oko percipira boje kao mješavinu crvene, plave i zelene. Također je napravio mjerenja veličine molekula, te površinske napetosti tekućina.
Bio je također egiptolog koji je pomogao dešifrirati kamen iz Rosette.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Visoki napon
Godine 1979. tvrtka National Electrostatics Corporation u Oak Ridge National Laboratoryu (ORNL), Tennessee generirala je razliku potencijala (napon) od 32,0 milijuna volti, najvišu ikada generiranu.
Nadalje, testiran je i novoinstalirani model akceleratora Pelletron Accelerator 25 URC, najveći model koji je ova tvrtka proizvela. Akcelerator je i danas u upotrebi pri ORNL-u, koji proizvodi radioaktivne ionske zrake za potrebe istraživanja.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Cezij i rubidij
Godine 1860. njemački kemičari Robert Bunsen i Gustav Robert Kirchhoff objavili su otkriće dvaju novih elemenata, cezija i rubidija, Berlinskoj akademiji znanstvenika. Njihove su soli pronađene u malim količinama u mineralnim vodama u Dürkheimu.
Cezij ima karakteristične nebesko plave spektralne linije, po kojima je imenovan (latinski caesius). Isto tako rubidij ima duboke crvene linije (stoga je nazvan L. rubidus). Otkriveni su spektralnom analizom, alkalni su metali te imaju slična kemijska svojstva kao kalij.